Żylaki u seniorów – jak sobie z nimi radzić?

Prawie połowa osób w wieku emerytalnym zmaga się z niewydolnością żylną. Problem z żylakami dotyczy co drugiej kobiety i nie jest to tylko kwestia estetyczna. To poważne schorzenie, które wywołuje silne bóle, dyskomfort i może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Jak seniorzy mogą sobie radzić z żylakami?

Jak powstają żylaki? Objawy

Żylaki na nogach należą do najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Powstają w wyniku niewydolności żylnej, która rozwija się z powodu nadciśnienia żylnego. To natomiast może pojawić się w konsekwencji:

  • uszkodzenia zastawek żylnych,
  • przewężenia światła żyły,
  • niedrożności żyły,
  • ucisku na żyłę.

Te czynniki prowadzą do zastojów krwi i jej cofania, co powoduje rozpieranie żyły i pojawienie się nieestetycznych żylaków. Problem jest jednak na tyle poważny, że może prowadzić nawet do inwalidztwa.

Pierwsze objawy żylaków to:

  • bóle łydek i uczucie ich ciężkości,
  • opuchnięte kostki i łydki,
  • pajączki w okolicy pod kolanami i na bokach ud.

Na koniec pojawiają się widoczne żylaki.

Rola profilaktyki

Choć duży wpływ na pojawienie się żylaków mają geny, to jednak ogromne znaczenie mają też czynniki środowiskowe, na które możemy wpływać. Powstawaniu żylaków sprzyja przede wszystkim zła dieta, pełna niezdrowych tłuszczy i brak aktywności fizycznej. Do czynników ryzyka zalicza się też nadwagę, siedzący lub stojący tryb życia, zaparcia i urazy kończyn dolnych.

Warto mieć świadomość, żylaki mogą prowadzić do bolesnego owrzodzenia podudzi i zwiększają ryzyko zakrzepicy żylnej oraz zatorowości płucnej. Nie można traktować ich jedynie jako defekt estetyczny. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów żylnych jest dbanie o dobrze zbilansowaną, zdrową dietę oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Jeśli jednak mimo wszystko, dojdzie do powstania żylaków należy udać się do lekarza w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Leczenie żylaków

Przede wszystkim należy wyraźnie podkreślić, że nie da się wyleczyć żylaków aptecznymi tabletkami bez recepty. Skuteczne metody leczenia polegają na stosowaniu terapii kompresyjnej (pończochy, rajstopy, podkolanówki uciskowe) połączonej z farmakoterapią. Stosuje się też leczenie inwazyjne takie jak:

  • skleroterapia,
  • laseroterapia,
  • leczenie operacyjne.

Ogromne znaczenie ma pilnowanie odpowiedniej wagi, zażywanie ruchu i zdrowa dieta. W przypadku seniorów nie zawsze możliwe jest leczenie przy użyciu metod inwazyjnych, zwłaszcza operacji, która wymaga pełnej narkozy i długiego okresu rekonwalescencji. Tym bardziej ważne jest dbanie o ogólny stan zdrowia i właściwą masę ciała. Wzmacnianie mięśni nóg przez spacery, jazdę na rowerze czy pływanie także przynosi dobre rezultaty.

Żylaki to poważne schorzenie, którego nie należy lekceważyć albo próbować leczyć na własną rękę. Jeśli tylko się pojawią należy wybrać się do lekarza, który przeprowadzi badanie ultrasonograficzne i ustali, jakie metody leczenia sprawdzą się najlepiej w danym przypadku.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz