Złamania kości u osób starszych

Jednym z najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych następstw upadku u seniorów jest złamanie kości. Dla osób starszych stanowi ono szczególne zagrożenie. Złamania kości u seniorów nie tylko znacznie wolniej się goją, ale też mogą przyczynić się do powikłań, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Do jakich złamań dochodzi najczęściej u osób starszych? Jakie mogą być ich konsekwencje?

Najczęstsze złamania kości u osób starszych

Najczęstsze złamania u osób starszych to złamania:

  • kości udowej — chodzi przede wszystkim o złamanie szyjki kości udowej, potoczne określane złamaniem biodra,
  • kości ramiennej,
  • kości przedramienia — najczęściej przy nadgarstku,
  • kręgów i żeber — te zdarzają się rzadziej.

Do złamań zazwyczaj dochodzi w wyniku upadku. Ten natomiast może mieć miejsce podczas zwykłych, codziennych czynności.

Dlaczego złamania u seniorów są niebezpieczne?

Złamania u osób starszych są bardzo niebezpieczne z kilku powodów. Po pierwsze, mogą powodować poważne powikłania. Dotyczy to zwłaszcza złamań kości udowej. Kiedy do niego dojdzie, senior musi być odpowiednio unieruchomiony przed dłuższy czas. W konsekwencji łatwo o pojawienie się odleżyn, zaburzeń krążenia obwodowego, zakrzepicy żył obwodowych, zapalenia płuc, zakażeń układu moczowego i zaniku mięśni.

Kolejna kwestia to fakt, że nie w każdym przypadku pacjent może być poddany operacji, co bardzo wydłuża proces leczenia, a to znowu sprzyja powstawaniu wspomnianych powikłań. W najgorszym przypadku mogą one prowadzić nawet do śmierci.

Co gorsza, wiele osób po 60. roku życia zmaga się ze osteoporozą. Z jednej strony znacząco podnosi ona ryzyko złamań, z drugiej bardzo utrudnia ich leczenie.

Na koniec należy jeszcze wspomnieć o psychologicznych konsekwencjach poważnych złamań kości u seniorów. Sam upadek zakończony urazem może spowodować paniczny lęk przed samodzielnym poruszaniem się. Długotrwały i bolesny okres leczenia dodatkowo ogranicza możliwość spotykania się ze znajomymi, normalne wykonywanie zwykłych czynności i może powodować rozwinięcie się poczucia osamotnienia, bezużyteczności oraz depresji.

Same powikłania zdrowotne mogą przyczynić się ostatecznie do śmierci seniora, a w połączeniu z problemami emocjonalnymi i utratą woli życia, zagrożenie staje się jeszcze poważniejsze. Właśnie dlatego ogromnie ważna jest profilaktyka upadków i dbanie o dobrą kondycję fizyczną i psychiczną osób starszych.

Jak zapobiegać złamaniom?

Zapobieganie upadkom jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania złamaniom kości u seniorów. Profilaktyka upadków obejmuje działania obejmujące kilka różnych obszarów:

  • aktywość fizyczna — senior, który regularnie zażywa aktywności fizycznej, jest silniejszy, ma lepsze krążenie, mocniejsze mięśnie, kości i stawy. U takiej osoby trudniej dochodzi do złamania, ale nawet gdyby do niego doszło, leczenie przebiega zwykle szybciej i istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań.
  • Utrzymywanie odpowiedniej wagi — ten punkt obejmuje właściwie zbilansowaną dietę w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną. Niższa masa ciała oznacza mniejsze obciążenie dla kości i stawów, lepsze samopoczucie i zdrowie.
  • Dbałość o porządek i bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu seniora — chodzi więc o usuwanie wszelkich przedmiotów, które mogłyby doprowadzić do potknięcia i upadku osoby starszej. Wszelkie leżące luźno dywaniki, zbyt wysokie progi, meble, które stoją na drodze z jednego, do drugiego pomieszczenia należy usunąć. Warto też zadbać o dobre oświetlenie w domu seniora oraz zabezpieczenie łazienki (antypoślizgowe maty, poręcze).
  • Jeśli senior ma problemy z samodzielnym poruszaniem się, należy zadbać o to, by miał wygodne, bezpieczne obuwie i odpowiednie urządzenie zapewniające oparcie podczas chodzenia (np. laska, balkonik).

Aby zapewnić seniorowi bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli mieszka samotnie, warto wyposażyć go w opaskę alarmową, dzięki której w razie upadku będzie mógł natychmiast wezwać pomoc. Można ją zamówić w ramach usługi teleopieki. Stanowi ona dodatkowe wsparcie dla osób, które opiekują się samodzielnymi seniorami na odległość i chcą mieć pewność, że ich bliscy zawsze, kiedy tego potrzebują, otrzymają odpowiednią pomoc.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz