Zespół poupadkowy – co to jest? Do czego prowadzi?

Zespół poupadkowy to inaczej zespół zmian w zachowaniu, wywołanych przez upadek. To poważny problem zwłaszcza u osób starszych. Objawia się przede wszystkim lękiem przed następnym upadkiem – zwykle niewspółmiernym do sytuacji – i wynikającym z niego ograniczeniem aktywności fizycznej.

Co to jest zespół poudpadkowy u osób starszych i jak sobie z nim radzić? Jeśli masz rodziców lub dziadków, którzy właśnie teraz przechodzą przez traumę związaną z upadkiem, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Pomoże ci on zrozumieć, co się z nimi dzieje i właściwie się nimi zaopiekować.

Co to jest zespół poupadkowy?

Zespół poupdakowy objawia się przede wszystkim lękiem przed upadkiem. Lęk może być tak silny, że starsza osoba zaczyna się obawiać samodzielnie wykonywać nawet podstawowe czynności. Z badań wynika, że zespół ten występuje u około 20-25% osób starszych, które doznały upadku albo widziały upadek bliskiej osoby, zakończony urazem lub złamaniem.

W najcięższym przebiegu zespołu poupadkowego senior rezygnuje z jakiejkolwiek aktywności. Pozostaje całe dnie w łóżku z przekonaniem, że jeśli wstanie, na pewno się przewróci.

Konsekwencje zespołu poupadkowego

Silny lęk przed upadkiem powoduje, że często nie tylko senior, ale również jego rodzina dochodzi do błędnego wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie jego aktywności. Prowadzi to do powstania błędnego koła. U seniora w wyniku braku ruchu dochodzi do osłabienia mięśni i usztywnienia stawów, a to powoduje upośledzenie ogólnej sprawności fizycznej i samodzielności starszej osoby, co podnosi ryzyko kolejnego upadku.

Co ważne, długotrwały lęk przed upadkiem może prowadzić do rozwoju depresji u seniora, czy konieczności umieszczenia go w domu pomocy społecznej lub w domu seniora. Jest też powodem, przez który wszelkie korzyści wynikające z rehabilitacji po upadku, przepadają.

Jak postępować z seniorem, który przechodzi zespół poupadkowy?

Najważniejsze w kontakcie z seniorem, który zaczyna panicznie bać się upadku, to nie lekceważyć jego strachu. Słowa w rodzaju „przesadzasz” nie pomogą. Z drugiej strony nie można też udawać, że nic się nie dzieje, czekając aż starszej osobie, strach sam minie. Co w takim razie zrobić?

Rozmawiaj z seniorem o sytuacji, w której doszło do upadku. Wysłuchaj go i ustalcie dokładnie, co się wtedy stało. Już sam fakt, że starsza osoba może opowiedzieć co czuła i co czuje teraz, pomaga jej uwolnić napięcie. Ważne jest, żeby w czasie rozmowy ustalić, co doprowadziło do upadku i skupić się na tym, jak przeciwdziałać podobnym wypadkom w przyszłości. Próbuj wyjaśnić seniorowi, że przyczyną upadku nie jest on sam, ale pewne okoliczności, które można wyeliminować. Dzięki temu będziesz budować w nim poczucie, że upadki nie są do niego „przypisane”.

Kolejna ważna sprawa to skorzystanie z rehabilitacji i pomocy fizjoterapeuty. To pomoże seniorowi odzyskać poczucie kontroli nad swoim ciałem.

W kontakcie z osobą przeżywającą zespół pourazowy okazuj dużo cierpliwości i wyrozumiałości. Staraj się też zapewnić jej jak najwyższy poziom bezpieczeństwa w czasie, kiedy próbuje powrócić do aktywności. Być może zwłaszcza w początkowym okresie, będziesz musiał częściej towarzyszyć seniorowi podczas zwykłych czynności, albo dostosować otoczenie do jego przejściowo ograniczonych możliwości.

Dodatkowym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa będzie zakup opaski alarmowej. Dzięki niej senior nawet będąc sam, wie, że w razie zagrożenia może w każdym momencie wezwać pomoc. Teleopieka jest więc świetnym wsparciem w opiece nam seniorem, który cierpi na zespół poupadkowy.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz