Zaburzenia błędnika przyczyną upadków?

Błędnik, to niewielka część naszego ucha. Odgrywa bardzo ważną rolę – jest odpowiedzialny za prawidłową pracę narządu słuchu i równowagi. Pierwszym objawem zaburzenia błędnika są zawroty głowy oraz trudności z utrzymaniem balansu ciała. Takie objawy mogą wiązać się z groźnymi upadkami i długą rekonwalescencją. Co jest przyczyną takich zaburzeń i jak im zapobiegać?

Błędnik a równowaga

Błędnik znajduje się w uchu wewnętrznym, podczas przemieszczania się ciała specjalne otolity dotykają jednej ze ścianek błędnika, wysyłając sygnały do mózgu o aktualnym położeniu ciała. W przypadku, jeżeli te sygnały zostaną zaburzone lub błędnik przestanie działać prawidłowo, wtedy mózg nie jest w stanie ustalić położenia ciała i reaguje zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami.

Problemy z błędnikiem mogą występować w każdym wieku, jednak najczęściej obserwuje się je u osób o 60 roku życia. Seniorzy i ich rodziny bardzo często bagatelizują zawroty głowy i problemy z równowagą. Należy jednak pamiętać, że z pozoru błahe sygnały, mogą prowadzić do poważnych następstw, takich jak groźne dla zdrowia upadki, które bardzo często prowadzą do złamań. Złamania dla osób w podeszłym wieku są bardzo niebezpieczne.

Objawy choroby błędnika

Przy chorobach błędnika zawroty głowy są nagłe, silne i krótkotrwałe. Bardzo często może występować uczucie jakby świat wirował dookoła, nierzadko może wydawać się jakby wirował w odwrotną stronę. Zawroty głowy mogą pojawiać się podczas wykonywania gwałtownego ruchu – przy wstawaniu  lub schylaniu się.

Ze zmysłem równowagi współpracuje wzrok, który wysyła do mózgu informacje o zmieniającym się obrazi otoczenia, dlatego często senior może mieć oczopląs, który nasila się zwykle po nagłym ruchu. W bardziej zaawansowanym stadium choroby błędnika może pojawić się także światłowstręt. 

Choroby błędnika mogą wiązać się także z występowaniem szumu w uszach. Chory może słyszeć dźwięki, piski, szmery, które nie pochodzą ze środowiska zewnętrznego.

Objawem choroby błędnika mogą być także nudności i wymioty, które są reakcją obronną autonomicznego układu nerwowego na zaburzenie pracy błędnika.

Narząd równowagi reguluje przepływ krwi przez mózg w pozycji stojącej. Jeśli mniej krwi trafi do mózgu, mogą pojawić się omdlenia. 

Objawy wskazujące na choroby błędnika bardzo łatwo pomylić z objawami innych chorób. Objawy, wskazujące na choroby błędnika, lub też na inne choroby powinny skłonić osobę starszą do wizyty u lekarza.

Techniki pomocne w łagodzeniu objawów zawrotów głowy

Nie wszystkim objawom da się zapobiec, ale można je złagodzić. W przypadku dolegliwości wywołanych starzeniem się dobre efekty może przynieść rehabilitacja i regularne wykonywanie ćwiczeń, które zalecił terapeuta. Aby nieco złagodzić objawy można zastosować techniki takie jak:

  • unikać gwałtownych ruchów
  • powoli wstawać z pozycji leżącej i siedzącej
  • podczas zawrotów głowy siedzieć nieruchomo
  • przy zawrotach głowy najkorzystniejsze będzie słabe oświetlenie
  • opanowanie technik poprawiających równowagę
  • dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem w postaci opaski, dzięki której w razie upadku można wezwać pomoc
Share:

You may also like

Dodaj komentarz