Udar mózgu u seniora – jak rozpoznać i jak reagować?

Udar mózgu to trzecia po zawale i chorobach nowotworowych przyczyna zgonów. Ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem, dlatego szczególnie seniorzy i ich bliscy powinni dobrze wiedzieć jak objawia się udar, jak reagować widząc jego symptomy i jak postępować po chorobie.

Rodzaje udaru mózgu

Udar mózgu może mieć dwie przyczyny — zator żylny albo pęknięcie naczynka krwionośnego w mózgu. W tym pierwszym przypadku mówimy o niedokrwiennym udarze, a w drugim o udarze krwotocznym lub wylewie. W zależności od przebiegu wyróżnia się trzy postacie kliniczne udarów mózgu:

  • przejściowy atak niedokrwienny mózgu — objawy trwają od kilku minut do kilku godzin (maksymalnie do 24h),
  • odwracalne niedokrwienie mózgu — objawy utrzymują się powyżej doby, ale ustępują w ciągu maksymalnie 21 dni,
  • dokonany udar niedokrwienny — prowadzi do trwałych zaburzeń funkcji mózgu.

Objawy udaru mózgu u seniora

Po czym rozpoznać, że doszło do udaru? Na szczęście objawy są zazwyczaj bardzo charakterystyczne. Do najczęstszych należą:

  • opadnięcie kącika ust po jednej stronie twarzy,
  • paraliż ręki — nie można jej podnieść, chwycić przedmiotu,
  • zaburzenia mowy albo brak możliwości mówienia,
  • problemy z widzeniem — może być rozmazane lub utrata widzenia w jednym oku.

Mogą wystąpić też omdlenia, nudności i silny ból głowy. Jeśli podejrzewasz, że senior właśnie przechodzi udar, poproś go, żeby się uśmiechnął, podniósł ręce nad głowę i powtórzył po tobie zdanie. Najprawdopodobniej nie będzie w stanie wykonać żadnego z tych poleceń. Uśmiechnie się tylko jedną stroną ust, podniesie tylko jedną rękę, a jego mowa będzie bełkotliwa albo nie będzie w stanie powiedzieć ani słowa. Co wtedy zrobić?

Udar mózgu u seniora — co robić?

Jeśli podejrzewasz, że senior przechodzi udar mózgu powinieneś natychmiast wezwać pogotowie. Dla seniorów, którzy mieszkają samotnie, najlepiej będzie skorzystać z usług teleopieki. Dzięki niej wystarczy, że wcisną przycisk i otrzymają fachową pomoc. Nie muszą nigdzie dzwonić, wystarczy, że wcisną przycisk alarmowy na bransoletce alarmowej, kiedy tylko poczują, że dzieje się z nimi coś niepokojącego. Nawet jeśli nie będą w stanie nic powiedzieć, otrzymają pomoc. Do ich domu natychmiast zostanie wezwane pogotowie.

Musisz wiedzieć, że czas udzielenia pomocy ma tutaj kluczowe znaczenie. Po upływie sześciu godzin, zmiany w mózgu już się nie cofną. Dlatego działaj od razu. Pamiętaj, żeby czekając na karetkę, ułożyć seniora w bezpiecznej pozycji i nie podawać mu nic do jedzenia, ani do picia. Inaczej może się zachłysnąć lub zadławić.

Postępowanie po chorobie

Po chorobie najważniejsze jest pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem i kontrolowanie stanu seniora. Niezbędna jest też rehabilitacja, często także logopedyczna. Senior po udarze będzie potrzebował pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności. Trzeba mu pomagać umyć się, ubrać, zjeść.

Bardzo ważne jest udzielanie wsparcia emocjonalnego i pomaganie seniorowi w dostosowaniu się do nowej sytuacji. Wymaga to okazywania cierpliwości i wyrozumiałości.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz