Prezbiopia, czyli starowzroczność – jak się objawia i jak ją leczyć?

Prezbiopia, czyli starowzroczność to wada wzroku, która pojawia się u osób po 40. roku życia. Powstaje w wyniku zmian fizjologicznych w obrębie gałki ocznej, która stopniowo traci zdolność do szybkiej akomodacji. W konsekwencji pojawiają się problemy z wyraźnym widzeniem. U seniorów problem ten jest jeszcze bardziej niebezpieczny, ponieważ może się przyczyniać do upadków, które jak wiadomo z wiekiem obarczone są coraz większy ryzykiem poważnych urazów. Jak się objawia prezbiopia i jak ją leczyć?

Objawy prezbiopii

Objawem prezbiopii jest pogorszenie widzenia bliży. W praktyce oznacza to, że nagle czytany tekst wydaje się rozmazany i trzeba odsuwać go na większą odległość od oczu, żeby odzyskać ostry obraz. Pojawia się też zmęczenie oczu i trudności z odczytaniem drobnego druku. Niektórzy mogą mylić wspomniane objawy z dalekowzorcznością, ale w gruncie rzeczy są to dwie różne dolegliwości o różnym podłożu.

Prezbiopia może się pojawić zarówno u osób dalekowzrocznych, jak i krótkowzrocznych. Jednak podobnie jak inne wady wzroku należy ją leczyć. Nieleczona starowzroczność nie tylko obniża komfort codziennego funkcjonowania, ale też w przypadku seniorów może zwiększać prawdopodobieństwo upadku.

Jak się leczy prezbiopię?

Leczenie prezbiopii polega na dobraniu odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Można też zdecydować się na operację oczu, jednak zawsze pierwszym krokiem powinna być konsultacja z optykiem, który wykona odpowiednie badania, oceni skalę problemu i zasugeruje najlepsze rozwiązanie.

Laserowa korekta starowzroczności polega na skorygowaniu błędu refrakcyjnego przez zmianę krzywizny przedniej rogówki.

W przypadku osób, które mają też inne wady wzroku, na przykład źle widzą dal, często najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w okulary progresywne.

Teleopieka wsparciem dla seniorów

Prezbiopia pojawia się w wyniku następowania naturalnych zmian, ale nie należy jej lekceważyć. Zwłaszcza seniorzy powinni zadbać o swój wzrok, szczególnie ci, którzy mieszkają sami. Ponieważ na co dzień nie mogą liczyć na pomoc rodziny, muszą dbać o swoje zdrowie, w tym także o swój wzrok.

Dodatkowym wsparciem dla takich seniorów jest teleopieka. Dzięki tej usłudze nawet jeśli dojdzie do upadku albo kiedy senior poczuje, że jego życie lub zdrowie są zagrożone, może natychmiast wezwać pomoc.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz