Opieka nad osobami starszymi w domu

Opieka nad seniorem w domu stanowi spore wyzwanie. Często oznacza konieczność dzielenia czasu i uwagi między potrzeby osoby starszej, swoich domowników i swoje własne. By ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać z teleopieki.

W Polsce opieka nad starszymi osobami sprawowana jest w dużej mierze przez członków rodziny. Wynika to nie tylko z poczucia odpowiedzialności za swoich najbliższych, ale też z dość wysokich cen usług opiekuńczych. Zatrudnienie opiekunki to niemały wydatek, a opieka środowiskowa nie zawsze zapewnia wystarczające wsparcie. Dobrym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji sięgnięcie po nowoczesne rozwiązanie, jakim jest teleopieka.

Opieka nad osobami starszymi w domu

Większość starszych osób nie chce zmieniać miejsca zamieszkania. Chciałyby jak najdłużej pozostawać w znanym im otoczeniu i doświadczenie pokazuje, że jest to dla nich korzystne. Przeprowadzka w okresie starości to silny stres, niepokój i wiele zmartwień, które odbijają się zarówno na psychicznym jak i fizycznym zdrowiu seniora.

Trzeba jednak przyznać, że często łatwiej opiekować się starszą osobą, kiedy ma się ją u siebie w domu. Konieczność planowania wizyt u i ciągłe dojazdy zabierają dużo czasu, którego i tak nigdy nie ma zbyt wiele. Usługa teleopieki powstała właśnie po to, żeby łatwiej było sprawować opiekę nad seniorem na odległość. On może wciąż mieszkać w swoim domu, a rodzina ma pewność, że w razie zagrożenia życia lub zdrowia, starsza osoba będzie mogła natychmiast wezwać fachową pomoc, wciskając jedynie przycisk na opasce ratunkowej SOS.

Teleopieka dla seniora

Opieka nad osobami starszymi na odległość może być znacznie łatwiejsza, kiedy skorzysta się ze wsparcia nowoczesnych technologii. Połączenie ich z fachową pomocą medyków, to właśnie sedno teleopieki. Starsza osoba otrzymuje opaskę ratunkową, którą stale nosi na nadgarstku. Dzięki temu, kiedy tylko źle się poczuje albo dojdzie do sytuacji zagrażającej jej zdrowiu lub życiu (włamanie, napad, pożar), wciska przycisk alarmowy, a w odpowiedzi łączy się z nią certyfikowany opiekun, który ocenia jaka pomoc jest potrzebna. Przekazuje informacje o sytuacji wskazanym wcześniej członkom rodziny, a w razie konieczności, wzywa Pogotowie, Straż Pożarną lub Policję.

Całodobowa opieka nad osobą starszą

Szczególnym wyzwaniem może być opieka całodobowa nad seniorem w jego domu. Nawet jeśli członek rodziny zamieszka ze starszą osobą, żeby jej doglądać, czasem będzie musiał wyjść. Wtedy również teleopieka stanowi niezastąpioną pomoc. Nawet jeśli senior poczułby się źle, będąc sam w domu, wystarczy, że wciśnie przycisk SOS i otrzyma pomoc. Obu stronom daje to poczucie większego bezpieczeństwa i komfortu.

Zajmowanie się starszymi członkami rodziny wymaga poświęceń. Opieka nad starszą osobą w jej domu, choć mieszka się gdzie indziej, pochłania dużo czasu. W każdym przypadku dużym ułatwieniem dla opiekunów, ale też dla osób starszych jest teleopieka. Korzystanie z niej pomaga zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa seniorowi, kiedy przebywa sam, a dzięki temu i rodzina czuje się bardziej spokojna.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz