Najlepsi przyjaciele człowieka – zwierzęta domowe dla seniorów

Bardzo wielu seniorów cierpi z powodu samotności. Problem dotyczy zwłaszcza osób mieszkających w pojedynkę. Rodzina często ma niewiele czasu na odwiedziny, a i z przyjaciółmi nie tak łatwo się spotkać. Co może pomóc w walce z poczuciem osamotnienia? Futrzany towarzysz! Zwierzę domowe pomaga seniorom odreagować stres, rozbawia i zajmuje czas. Jakie zwierzęta domowe dla seniorów będą najlepszym wyborem?

Pies lub kot – najlepszy lek na zmniejszenie poczucia samotności

Pośród zwierząt domowych najbardziej kontaktowe są psy i koty. Silnie przywiązują się do właściciela i domagają się jego uwagi. Badania wykazują, że seniorzy posiadający czworonożnych przyjaciół deklarują mniejszy poziom izolacji i lepsze samopoczucie psychiczne. Posiadanie zwierząt pomaga im też nawiązywać relacje z innymi właścicielami psów lub kotów.

Kontakt ze zwierzętami obniża poziom lęku, powoduje, że senior częściej się śmieje, a nawet przyczynia się do zwiększenia aktywności fizycznej. Właśnie dlatego warto zapewnić starszej osobie miłego, futrzanego czworonoga.

Co lepsze – pies czy kot?

Niektórzy obawiają się, że posiadanie zwierzęcia będzie dla seniora zbyt męczące. Z psem trzeba wychodzić na spacer, kotu trzeba sprzątać w kuwecie. To prawda, że zwierzęta potrzebują opieki. Z drugiej jednak strony mobilizuje to starszą osobę do aktywności fizycznej, na którą być może nie zdobyła by się bez takiej motywacji. Także zabawa z psem czy kotem zapewnia dawkę ruchu, a przy okazji wywołuje uśmiech. Jeżeli stan zdrowia seniora pozwala mu samodzielnie funkcjonować i wychodzić z domu, posiadanie zwierzaka nie powinno być dla niego przesadnym obciążeniem.

Co w takim razie będzie lepsze – pies czy kot? To już zależy od preferencji seniora. Zwierzę ma stać się jego pupilem, więc to on musi podjąć decyzję czy woli kota, czy psa. Tak czy inaczej głaskanie i przytulanie futrzaka powoduje wydzielanie endorfin do krwi, więc niezależnie od tego, czy to będzie pies czy kot, z pewnością będzie miał pozytywny wpływ na samopoczucie seniora.

Zwierzęta pomogą, ale nie zastąpią ludzi

Na koniec ważna uwaga. Zwierzęta mogą pomóc starszym osobom walczącym z poczuciem osamotnienia, ale nie zastąpią kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. Rodzina nie powinna więc czuć się zwolniona z obowiązku odwiedzania swojego seniora. Dla niego nadal ogromnie ważne jest zainteresowanie ze strony najbliższych. Cenią każdy bezinteresowny telefon i nawet spontaniczne, krótkie odwiedziny.

W trosce o dobro starszych osób mieszkających samotnie dobrze będzie też wykupić dla nich usługi teleopieki. Dzięki temu nie tylko będą czuły się mniej samotne, ale również bardziej bezpieczne.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz