Najczęstsze choroby osób starszych – jak może pomóc teleopieka?

Najczęstsze choroby osób starszych to między innymi choroby układu krążenia czy układów ruchu, ale też choroby mózgu. Jedne z nich łatwiej jest trzymać pod kontrolą, inne trudniej. Zawsze jednak utrzymanie starszej osoby w jak najlepszej kondycji mimo chorób, wymaga dużego wsparcia ze strony rodziny oraz dobrej komunikacji z lekarzem. Jak w obliczu różnych chorób starszych ludzi może pomóc teleopieka?

Najczęstsze choroby osób starszych

Choroby starszych ludzi obejmują kilka grup:

  • choroby układu krążenia,
  • choroby przewlekłe,
  • choroby mózgu,
  • choroby układu ruchowego,
  • choroby o ciężkim przebiegu.

Czasem starsze osoby borykają się nawet z kilkoma chorobami z różnych grup jednocześnie. Ma to ogromny wpływ na ich stan fizyczny i psychiczny, a w konsekwencji na stopień ich zależności od innych osób.

  • Choroby układu krążenia osób starszych to przede wszystkim: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu.
  • Wśród chorób przewlekłych u starszych ludzi najczęściej występuje cukrzyca i inkontynencja (nietrzymanie moczu).
  • Do najczęstszych chorób mózgu u seniorów należą: demencja starcza, Alzheimer, depresja i choroby otępienne.
  • Starość to także okres występowania takich chorób układu ruchu jak choroba Parkinsona, podagra – artretyzm i reumatyzm.
  • Choroby o ciężkim przebiegu to znowu nowotwory i rany przewlekłe.

Oczywiście niektóre choroby starszych osób – zwłaszcza choroby mózgu lub udar czy choroba Parkinsona – czynią z nich osoby wymagające całodobowej opieki. Rodziny takich seniorów stoją zwykle wobec poważnej decyzji – oddać starszą osobę do domu opieki czy przeorganizować swoje życie, żeby samodzielnie zająć się opieką. Niekiedy ten drugi wariant staje się koniecznością, ze względu na wysokie koszty pobytu w domu opieki.

W przypadku łagodniejszych chorób, które można kontrolować, stosując odpowiednią dietę i leki – np. cukrzyca czy nadciśnienie – starsze osoby zwykle wciąż mogą funkcjonować samodzielnie, choć ze wsparciem ze strony bliskich.

Niezależnie od tego czy starsza osoba wymaga całodobowej opieki, czy tylko dyskretnego wsparcia, teleopieka może bardzo pomóc. W jaki sposób?

Choroby osób starszych – teleopieka wsparciem dla opiekunów

Niektóre z częstych chorób starczych mogą stwarzać duże ryzyko wystąpienia nagłego zagrożenia życia. Dotyczy to zwłaszcza podstępnej choroby wieńcowej, która często nie daje wczesnych objawów, a może prowadzić do zawału serca. To groźna choroba starszych osób, której nie można lekceważyć, kiedy zostanie już rozpoznana. Jak w takim przypadku może pomóc teleopieka?

Teleopieka zapewnia bezpieczeństwo choremu seniorowi, nawet kiedy pozostaje sam w domu. Jak to działa? Starsza osoba dostaje urządzenie ratunkowe, czyli opaskę z przyciskiem alarmowym (opaskę SOS). Zakłada ją na nadgarstek i nie zdejmuje nawet do mycia czy do snu. Dzięki temu, w każdej chwili, niezależnie od tego, w jakim jest miejscu, co robi i która jest godzina, może wcisnąć przycisk alarmowy i wezwać pomoc. W odpowiedzi na sygnał alarmowy, z seniorem połączy się certyfikowany opiekun, który ustali, co się dzieje i jaka pomoc jest potrzebna, a potem poinformuje wskazane wcześniej osoby. Jeśli starsza osoba nie odpowie, opiekun natychmiast wzywa do niej pogotowie ratunkowe.

Tego rodzaju wsparcie ma ogromne znaczenie dla rodzin, które nie mieszkają z seniorem, a chcą, by zawsze był bezpieczny. Opaska alarmowa może czasem pomóc bardziej niż osoba, która mieszkałaby z seniorem pod jednym dachem. Dlaczego? Ponieważ jeśli starsza osoba źle poczuje się w nocy i nie będzie miała siły krzyknąć, może dojść do tragedii, mimo obecności opiekuna za ścianą. Z tego też powodu teleopieka sprawdzi się sprawdzi się również u osób, które mieszkają razem z seniorem.

Urządzenie ratunkowe towarzyszy seniorowi zawsze i wszędzie, co jest niemożliwe w przypadku drugiego człowieka. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto skorzystać z tej formy pomocy. Jeśli senior źle się poczuje, opiekun może nie umieć rozpoznać, co tak naprawdę się dzieje i na ile sytuacja jest niebezpieczna. Czasem w pierwszej chwili osoba sprawująca opiekę nad seniorem po prostu nie wie co robić. Natomiast certyfikowany opiekun, który łączy się z seniorem w odpowiedzi na alarm, jest przeszkolony i doskonale wie, jak ocenić co się dzieje oraz jaka pomoc będzie najskuteczniejsza. Dzięki temu senior otrzyma odpowiednią pomoc znacznie szybciej.

Niezależnie od tego, czy starsza osoba cierpi na choroby, z którymi może funkcjonować samodzielnie, czy też ma schorzenia, które pozbawiają ją samodzielności, teleopieka to praktyczne rozwiązanie. Pomaga zapewnić zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa seniorowi, z drugiej zaś strony podnosi komfort sprawowania opieki jego rodzinie.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz