Muzyka w życiu seniora – wpływ muzyki na zdrowie i samopoczucie seniorów

Muzyka w życiu seniora może pełnić ważną rolę terapeutyczną. Starość niesie ze sobą wiele wyzwań, z którymi nie łatwo sobie radzić. Wiele starszych osób zmaga się nie tylko z chorobami, ale też samotnością, a niekiedy i problemami finansowymi. Wszystko to powoduje, że seniorzy są szczególnie narażeni na stany depresyjne i lękowe. Tymczasem właśnie muzyka może im pomagać w zachowywaniu pozytywnego nastawienia i uwalnianiu stresów. Lepsze samopoczucie psychiczne będzie się wtedy przekładać także na lepsze zdrowie.

Wpływ muzyki na samopoczucie i zdrowie seniorów — muzykoterapia

Słuchanie muzyki to dla wielu pasja. Muzykę kochają dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Wielu słucha jej po prostu dla przyjemności, jednak badania dowiodły, że muzykoterapia to skuteczna metoda rehabilitacji psychiczno-fizycznej. W psychoterapii jest stosowana przede wszystkim do leczenia nerwic oraz zaburzeń psychicznych i psychosomatycznych. Okazuje się, że odpowiednio dobrana muzyka może też skrócić czas rehabilitacji nawet o 25%. Jej wpływ powoduje:

  • rozluźnienie,
  • zmniejszenie bólu,
  • lepszą równowagę między emocjami a ciałem,
  • aktywację emocji,
  • poprawę nastroju,
  • lepszą koncentrację.

Muzyka potrafi też stymulować funkcje pamięci i poprawiać relacje seniora z otoczeniem. Pomaga też koncentrować się na pozytywnych emocjach i myślach. Można więc śmiało powiedzieć, że muzyka może być dla seniora czymś znacznie więcej niż zwykłą rozrywką.

Muzyka w życiu seniora — pobudza lub wycisza

Warto zaznaczyć, że muzyka może dwojako wpływać na seniora, może go wyciszać, koić, uspokajać lub wprost przeciwnie — pobudzać do działania, dodawać energii.

Na przykład Kołysanka Des-dur” Fryderyka Chopina pomoże w wyciszeniu organizmu i poprawi jakość snu. W rozładowaniu emocji, zwłaszcza w przypadku nerwowych osób, bardzo skuteczne okazuje się słuchanie i nucenie takich utworów, jak „Bolero” M. Ravela.

Przy wyborze konkretnych utworów, trzeba jednak pamiętać, że nie na każdego wpływają tak samo. Często dobranie odpowiedniego repertuaru do potrzeb danego seniora wymaga nieco czasu. Trzeba po prostu zastosować metodę prób i błędów. Na szczęście skuteczność oddziaływania muzyki na słuchacza da się dość szybko ocenić.

Pamiętanie o tym, jak silnie muzyka może wpływać na samopoczucie i zdrowie seniora, pomoże rodzinie sprawującej opiekę na odległość, poprawić jakość życia ukochanego rodzica lub dziadka.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz