Jak zabezpieczyć dom przed upadkiem seniora

Starzenie się to proces, którego doświadczy każdy z nas prędzej czy później. W poszczególnych etapach tego proces widać stopniowe pogłębianie się niektórych zmian fizjologicznych i psychicznych na przykład: zmęczenie, senność, skłonność do utraty przytomności. Nie wszystko jest zależne od nas, ale jedno jest pewne – lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zabezpieczyć dom najlepiej jak się da przed ewentualnymi upadkami seniora. 

 

Najczęstsze przyczyny upadków osób starszych

  • Wzrok. W starszym wieku pogarsza się ostrość widzenia oraz wrażliwość oczu na kontrast, dlatego też seniorzy narażeni są na większą liczbę upadków. Badanie wzroku oraz używanie odpowiednich okularów jest bardzo istotnym elementem profilaktyki przeciwupadkowej u osób starszych.
  • Mięśnie nóg. Aby ciało człowieka utrzymało równowagę, bardzo ważna jest siła mięśni nóg. Wraz z wiekiem siła nóg jest coraz mniejsza, dlatego pogorszenie pracy mięśni powoduje częstsze upadki.
  • Siła mięśni całego ciała. Wraz z wiekiem, dochodzi do zmniejszania masy mięśni całego ciała.
  • Stawy. Ruchomość stawów człowieka wpływa na postawę ciała i poruszanie się, a więc na możliwość wykonywania czynności dnia codziennego.
  • Ciśnienie krwi. Czynnikiem ryzyka upadku są nagłe spadki ciśnienia tętniczego krwi, w momencie, gdy zmieniamy pozycję z leżącej lub siedzącej na stojącą. Występują one aż u 16 proc. osób w podeszłym wieku, a ich częstość może zwiększyć się nawet dwukrotnie przy nadciśnieniu tętniczym.
  • Inne choroby. Spośród chorób często występujących w podeszłym wieku, ryzyko upadku zwiększają schorzenia neurologiczne, choroby sercowo-naczyniowe, choroby narządu ruchu, choroby metaboliczne, choroby żołądkowo-jelitowe, choroby układu moczowo-płciowego oraz zaburzenia związane z psychiką. Zespół Parkinsona zwiększa ryzyko upadku aż 10-krotnie. Ponadto także otępienie zwiększa ryzyko upadku aż 2-3-krotnie. Czynniki, które mogą odpowiadać za upadek (poza zaburzeniami chodu i równowagi) to także zaburzenia zachowania w postaci pobudzenia, wędrowania i objawów psychotycznych.
  • Leki. Często niedocenianą przyczyną upadków są niepożądane działania leków. W starszym wieku jednoczesne występowanie kilku chorób wiąże się z przyjmowaniem licznych preparatów, również tych dostępnych bez recepty. Wraz z liczbą zażywanych leków zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a stosowanie więcej niż 4 preparatów wyraźnie zwiększa prawdopodobieństwo upadku. Mechanizm ich niepożądanego działania może polegać na upośledzeniu funkcji poznawczych, wydłużeniu czasu reakcji, powodowaniu zaburzeń świadomości, nasilaniu nagłych spadków ciśnienia czy wywoływaniu zaburzeń rytmu serca.

Przestrzeń dla seniora – podstawowe zasady

Wygodne, funkcjonalne meble, kojące kolory ścian i podręczne sprzęty, to nie wszystko o czym należy pamiętać. W przypadku osób starszych – zwłaszcza mieszkających samotnie – priorytetem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której swobodne przemieszczanie się jest najważniejsze. Z wiekiem poruszanie się po mieszkaniu/domu lub korzystanie z wyposażenia domowego sprawia więcej trudności. Wprowadzane w życie rozwiązania powinny przede wszystkim ułatwiać codzienne życie i sprzyjać wypoczynkowi seniora. 

Warto zniwelować elementy, które stanowią potencjalne niebezpieczeństwo dla seniora, a są to m.in. 

  • dywaniki, 
  • dywany, 
  • meble z ostrymi krawędziami. 

Rzeczy tego typu wywołują ryzyko poślizgnięcia się lub potknięcia. Nie musimy z nich całkiem rezygnować, wystarczy użyć zamienników. Zamiast dywaniku użyć wykładziny czy też specjalnej taśmy do przymocowania dywanu do podłogi. Najważniejsze by dom był bezpieczny i przystosowany do seniora. 

Powinniśmy pamiętać także o wygodnym łóżku, wzbogaconym o porządny materac. Właściwie dopasowany materac pozwoli zminimalizować występujące u seniorów dolegliwości, jak ból kości lub drętwienie. Warto również zwrócić uwagę na właściwą wysokość łóżka, aby senior nie miał problemów ze wstawaniem z niego. 

Przestrzeń obok łóżka również należy zaplanować. Wybierz szafkę nocną, która będzie idealna na okulary, książkę czy lampkę nocną. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę czy nie ma ona ostrych zakończeń i rogów. Kieruj się tą zasadą wybierając meble w całym domu- zmniejszy to ryzyko kontuzji i pozwoli zapobiec długotrwałej rekonwalescencji.

Czasami nawet najlepsza ochrona nie wystarczy, by nasi seniorzy byli bezpieczni, dlatego warto pójść o krok dalej. Ważne jest też zapewnienie seniorowi bezpieczeństwa, żeby w razie wypadku, mógł natychmiast wezwać pomoc. Praktycznym rozwiązaniem jest teleopieka. Senior dostaje bransoletkę z przyciskiem SOS, którą stale nosi na nadgarstku. Kiedy tylko źle się poczuje albo kiedy się przewróci, może wezwać pomoc, wciskając wspomniany przycisk. System działa 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.

 

 

Share:

You may also like

Dodaj komentarz