Jak przekonać seniora do korzystania z teleopieki?

Czy masz rodzica w podeszłym wieku? Mieszka sam i widzisz, że choć radzi sobie z codziennymi sprawami, to jest coraz słabszy, a jego stan zdrowia powoduje, że często się o niego martwisz? Często przeprowadzka nie wchodzi w grę. Nie da się zabrać seniora do siebie, a i samemu nie można się wprowadzić do jego mieszkania. Mimo to chciałbyś zapewnić rodzicowi większe bezpieczeństwo. Jak przekonać seniora do skorzystania z teleopieki?

Teleopieka dla samotnych seniorów — po co im to?

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle teleopieka może pomóc w przedstawionej na wstępie sytuacji. Otóż jest to forma dyskretnego wsparcia, która umożliwia osobom mieszkającym samotnie wezwanie pomocy, kiedy tylko dojdzie do sytuacji zagrażającej ich życiu lub zdrowiu.

Jeśli na przykład Twoja mama ma problemy z sercem i boisz się, że może zasłabnąć lub dostać zawału, to dzięki teleopiece, będzie mogła w bardzo prosty i szybki sposób zaalarmować profesjonalnego opiekuna. Wystarczy, że wciśnie przycisk alarmowy na bransoletce ratunkowej, którą powinna mieć stale na nadgarstku. W odpowiedzi na wysłany w ten sposób sygnał natychmiast połączy się z nią przeszkolony opiekun, który ustali co się dzieje i jaka pomoc jest potrzebna.

Praktyka pokazuje, że kiedy dzieje się coś złego starsza osoba może nie być w stanie dotrzeć do telefonu i wybrać odpowiedni numer, żeby dodzwonić się na pogotowie czy nawet do kogoś z rodziny. Dzięki teleopiece przycisk alarmowy ma zawsze przy sobie. Ratownik po każdym takim sygnale informuje wskazanych wcześniej członków rodziny o sytuacji, a kiedy trzeba wzywa odpowiednie służby. Może to być pogotowie, straż pożarna czy policja.

Jak rozmawiać z rodzicem o skorzystaniu z teleopieki?

Chociaż teleopieka jest bardzo dobrym wsparciem w opiece nad seniorem, to jednak nie zawsze łatwo jest go do niej przekonać. Starsze osoby często nie chcą przyznać, że potrzebują jakiejkolwiek pomocy. Czują się skrępowane na samą myśl, że ich bliscy mogą ich tak postrzegać. Do tego może dojść strach przed wszystkim, co nowe i wrogość wobec urządzeń elektronicznych. Jak więc poprowadzić rozmowę, żeby zachęcić seniora do skorzystania z teleopieki?

Przede wszystkim nastaw się na to, że reakcja rodzica może Cię zaskoczyć. Jeśli zareaguje alergicznie, nie wpadaj we wściekłość ani nie rób mu wyrzutów. Pamiętaj też, żeby zaczynać rozmowę od podkreślenia, jak ważną osobą jest dla Ciebie i jak bardzo się o niego martwisz, wiedząc, że jest sam w domu.

Staraj się nie sugerować, że rodzic nie jest już tak silny i zdrowy jak kiedyś i że teraz potrzebuje pomocy. Niektórzy seniorzy nie mają problemu, żeby się z tym zgodzić, ale inni wprost przeciwnie. Dlatego przede wszystkim próbuj pokazać rodzicowi, że bardzo go cenisz i chciałbyś, żeby zawsze był bezpieczny. Łatwiej Ci będzie go przekonać podkreślając, że jeśli zdecyduje się skorzystać z teleopieki, to zrobi to także dla Ciebie, bo Ty będziesz mógł spać spokojniej.

Prawda jest taka, że wielu seniorów chętnie godzi się na tego rodzaju wsparcie, ponieważ nie ingeruje ono specjalnie w ich codzienność. Znacznie większym wyzwaniem bywa namówienie rodzica na korzystanie z usług opiekunki. Mimo to pamiętaj, żeby uszanować zdanie rodzica. Nie narzucaj mu swojego punktu widzenia. Niekiedy wystarczy dać mu czas do namysłu i wrócić do tematu za kilka dni. Kluczem do sukcesu jest szczera troska, cierpliwość i szacunek.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz