Jak osoby starsze mogą sobie radzić z upałami?

Upalne dni lata to dla jednych długo wyczekiwany okres w roku, dla innych poważny problem. Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób powyżej 65. roku życia. W tym wieku adaptacja do wysokich temperatur następuje zdecydowanie gorzej niż w przypadku ludzi młodych. Dlatego tak ważne jest, żeby chronić seniorów przed upałami.

Jak upał wpływa na osoby starsze?

Starsze osoby z kilku powodów są bardziej od innych narażone na niebezpieczeństwa wiążące się z wysokimi temperaturami. Przede wszystkim:

  • proces pocenia się, który odpowiada za regulację termiczną organizmu, nie jest u nich tak sprawny, jak u młodych ludzi.
  • Seniorzy odczuwają mniejsze pragnienie picia wody, więc łatwiej u nich o odwodnienie.
  • Często mają dolegliwości, które podnoszą ryzyko wystąpienia udaru (np. choroby układu krążenia).

Seniorom w upalne dni zagraża odwodnienie, udar, a w niektórych przypadkach również zawał serca. Pod wpływem odwodnienia mogą się pojawić zawroty i bóle głowy, które niejednokrotnie prowadzą do upadków. Te znowu do poważnych urazów. Udar cieplny objawia się poczuciem osłabienia, dezorientacją, przyspieszonym tętnem, niekiedy też skurczami mięśni. Często pojawiają się też nudności, dreszcze, ból i zawroty głowy. Brak natychmiastowej reakcji może doprowadzić do utraty przytomności, a nawet do stopniowej niewydolności narządów wewnętrznych. To z kolei stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia seniora.

Jak widać, stosowanie odpowiedniej ochrony w dni o wyjątkowo wysokiej temperaturze jest konieczne, by zapewnić seniorom nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo.

Jak chronić osoby starsze przed upałami?

Ochrona przed upałami wymaga przygotowania i podjęcia świadomych działań. Co ważne, przed wysokimi temperaturami trzeba chronić się nie tylko na dworze, ale także w domu. Co możesz zrobić?

Pij dużo wody

Starsze osoby z reguły odczuwają mniejsze łaknienie, dlatego w czasie upałów powinny świadomie pilnować tego, żeby pić więcej. Najlepiej mieć przy sobie butelkę z wodą i popijać ją cały dzień niewielkimi łykami. Woda może być chłodna, ale nie powinna być zimna. Za duża różnica temperatur może zaszkodzić. Razem z wodą można przyjmować też elektrolity. Jednocześnie warto ograniczyć spożycie kawy, herbaty i alkoholu, które działają moczopędnie i mogą obniżyć ciśnienie.

Noś przewiewne ubrania i zasłaniaj głowę

Najlepszą ochronę przed palącym słońcem przynoszą przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych, cienkich materiałów. Noszenie koszulek bez rękawów i krótkich spodenek powoduje, że ciało w większej mierze jest eksponowane na działanie promieni słonecznych. Lepiej więc włożyć dłuższe lniane spodnie i koszulę z wiskozy albo z cienkiej bawełny, które zasłonią ciało i zapewnią wyższy komfort termiczny. Koniecznie trzeba chronić także głowę, nosząc kapelusz albo chustę.

Stosuj kremy z filtrami UV

Wychodząc z domu, zawsze należy posmarować się kremem z filtrem UV. Dzięki temu można uniknąć poparzeń. Warto też pamiętać, że takie kremy chronią tylko kilka godzin, więc trzeba je nakładać kilka razy w ciągu dnia.

Nie wychodź w najgorętszych godzinach

W godzinach od 11:00 do 17:00 lepiej nie planować spacerów albo pracy w ogródku. To najgorętszy okres dnia. Właśnie wtedy słońce najbardziej przypieka i wtedy najłatwiej o zasłabnięcia, poparzenia, udary. Aby ich uniknąć, dobrze jest po prostu nie wychodzić w tym czasie z domu.

Stosuj chłodzące prysznice, okłady

Jeśli chodzi o radzenie sobie z upałem w domu, dobrze się sprawdzają letnie prysznice lub chłodne okłady. Niestety nie w każdym domu łatwo jest utrzymać niską temperaturę, ale niezależnie od niej, warto schładzać ciało.

Zainwestuj w wiatrak do domu

Jeśli to możliwe warto zainwestować w wiatrak, który pomoże znieść upały w warunkach domowych. Dobrze jest też zasłaniać okna, żeby pomieszczenia tak bardzo się nie nagrzewały.

Odpoczywaj

Następna ważna rada dotyczy tego, żeby wszelką większą aktywność fizyczną odłożyć na chłodniejsze okresy dnia. W czasie upałów należy odpoczywać, zwłaszcza jeśli ma się problemy z sercem. Przetrwanie upałów i tak jest dla serca dużym wyzwaniem, więc lepiej go dodatkowo nie obciążać. Wszelkie ewentualne zakupy czy prace na działce lepiej wykonywać wcześnie rano albo późnym popołudniem. W ciągu dnia lepiej będzie poczytać, porozmawiać przez telefon, obejrzeć film czy posłuchać muzyki.

Noś opaskę życia

Na koniec bardzo ważna rada, zwłaszcza dla seniorów mieszkających samotnie. Zawsze miejcie przy sobie opaskę życia, czyli urządzenie, które nosi się na nadgarstku, a które posiada przycisk SOS. Stanowi ono ważny element teleopieki. Kiedy tylko źle się poczujecie, natychmiast naciśnijcie przycisk. W ten sposób wyślecie sygnał, że coś się dzieje i momentalnie połączy się z wami przeszkolony opiekun, który wezwie odpowiednią pomoc i poinformuje o sytuacji wskazane wcześniej osoby.

Teleopieka pomoże wam poczuć się bezpiecznie nawet w najbardziej upalne dni. Dzięki niej będziecie mieć przekonanie, że jesteście w dobrych rękach i kiedy zajdzie taka potrzeba otrzymacie niezbędną pomoc.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz