Jak mądrze zażywać leki? Ważne rady dla seniora

Z wiekiem pojawia się coraz więcej dolegliwości wymagających leczenia farmakologicznego. Seniorzy są więc zmuszeni do brania wielu leków wypisanych przez lekarzy specjalistów. Prócz tego niektórzy sięgają po suplementy i zioła. Niestety rezultaty takich połączeń bywają odwrotne do zamierzonych. Zamiast poprawy samopoczucia powodują jego pogorszenie. Jak więc mądrze zażywać leki? Co osoby starsze powinny mieć na uwadze?

Leki na nadciśnienie, a leczenie grypy

W okresie jesienno-zimowym wiele starszych osób przechodzi grypę lub przeziębienie. Część z nich przyjmuje leki na nadciśnienie. Jeśli tak jest, powinno się poinformować lekarza o przyjmowanych lekach obniżających ciśnienie, żeby nie przepisał środków, które mogłyby wejść z nimi w interakcję. W pewnych sytuacjach samoleczenie może być dobrym rozwiązaniem. Trudno z każdym katarem udać się do lekarza. Jeśli jednak mimo przyjęcia sprawdzonych środków objawy nie mijają po kilku dniach albo jeśli pojawiają się bóle głowy lub jakieś inne nowe objawy, lepiej skonsultować się z lekarzem.

Jak zażywać leki? Pamiętaj o interakcjach!

Seniorzy muszą mieć świadomość, że wiele leków wchodzi ze sobą w interakcje, które mogą osłabiać lub nasilać ich działanie czyniąc leczenie nieskutecznym, lub wywołując niepożądane objawy. Przykładem może być oddziaływanie tetracykliny z wapniem i magnezem. Ich obecność obniża stężenie antybiotyku we krwi, co rzecz jasna osłabia jego działanie i może uczynić terapię nieskuteczną.

Błędem jest też łączenie kwasu acetylosalicylowego z ibuprofenem. Obniża on działanie kardioprotekcyjne kwasu acetylosalicylowego. Z tego względu konieczne jest zachowanie przynajmniej dwóch godzin przerwy między przyjęciem tych dwóch środków. Kolejne złe połączenie to branie witaminy K i D3 z lekami przeciwzakrzepowymi. Witamina K zmniejsza ich skuteczność.

Nie powinno się też pić alkoholu, jeśli zażywa się leki uspokajające albo nasenne, czy też zwykły paracetamol. Także niektóre antybiotyki oraz leki bakteriostatyczne nasilają toksyczne działanie alkoholu.

Czy zioła są bezpieczne?

Wciąż jeszcze wiele osób uważa, że choć leki powinno się brać pod kontrolą lekarza, to przyjmowanie ziół nie może przynieść żadnych złych konsekwencji. Nie jest to jednak prawda. Także w tym przypadku mogą istnieć pewne przeciwwskazania. Na przykład dziurawiec pomaga w problemach ze strony przewodu pokarmowego i działa antydepresyjnie, ale przy okazji powoduje wzrost aktywności enzymów wątrobowych. To ostatnie działanie powoduje szybszy metabolizm pewnych leków, przez co tracą siłę działania. Dotyczy to między innymi statyn i leków na arytmię.

Bardzo zdrowy miłorząb japoński może natomiast okazać się niewskazany dla osób, które przyjmują leki zmniejszające krzepliwość krwi. Żeń-szeń przyjmowany na wieczór zaszkodzi seniorom cierpiącym na bezsenność. Nie może być też dowolnie przyjmowany przez osoby zażywające leki na cukrzycę i mające wysokie ciśnienie. Tego rodzaju interakcji jest wiele, dlatego nawet przyjmowanie ziół dobrze jest konsultować z lekarzem.

Jak zażywać suplementy?

Suplementy mogą być bardzo pomocne w zachowaniu dobrego samopoczucia, ale i one potrafią oddziaływać z lekami. Czasem zwiększają, czasem zmniejszają ich siłę. Potrafią też wydłużać lub skracać działanie leku, a niekiedy nawet zupełnie je zmieniać. Szczególnie ryzykowne jest stosowanie suplementów bez konsultacji w przypadku osób przyjmujących leki przeciwpłytkowe, przeciwzakrzepowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Także w trakcie chemioterapii nie powinno się zażywać żadnych leków lub suplementów bez rozmowy z lekarzem. Mogą one powodować poważne powikłania.

Przyjmowanie potasu — kiedy niezalecane?

Część seniorów sięga po preparaty z potasem. Warto wiedzieć, że jeśli przy tym zażywają leki moczopędne, które jednak hamują usuwanie potasu, łatwo może dojść do jego przedawkowania. To z kolei może prowadzić do śmiertelnych zaburzeń rytmu serca. Przyjmowanie potasu na własną rękę jest też niewskazane u osób cierpiących na niewydolność nerek.

Nie będąc specjalistą, nie sposób znać wszystkie szkodliwe połączenia. Właśnie dlatego zawsze najbezpieczniej jest doradzić się lekarza, czy dany suplement albo zioła rzeczywiście nie zaszkodzą. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, które i tak zwykle przyjmują wiele różnych leków, działających na różne schorzenia.

O czym pamiętać przyjmując leki?

Przyjmując leki, należy zawsze pamiętać, żeby:

  • popić je wodą, najlepiej przegotowaną, niemineralną;
  • zażywać je zgonie z zaleceniami — na czczo albo po jedzeniu;
  • zażywać je tak często i tak długo, jak zalecił lekarz;
  • sprawdzać termin ważności lekarstw, które już dłużej masz w domu i pozbywać się przeterminowanych.

Osoby przyjmujące wiele różnych lekarstw powinny też zaopatrzyć się w opaskę ratunkową z przyciskiem SOS. Dzięki niej w razie nagłego pogorszenia samopoczucia mogą natychmiast wezwać pomoc.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz