Jak chronić seniorów przed oszustwami?

Seniorzy to grupa szczególnie narażona na manipulacje i nadużycia. Problem dotyczy nie tylko osób, które są zamknięte na technologie, ale także tych, którzy zakładają konta na profilach społecznościowych i swobodnie surfują po internecie. Rzecz w tym, że oszuści znajdują różne sposoby, żeby okradać seniorów. Jak więc chronić starsze osoby przed oszustami?

Jak złodzieje oszukują seniorów?

Metod oszukiwania seniorów wciąż przybywa. Do niegdyś najczęściej stosowanych należały:

  • metoda na wnuczka — wyłudzanie pieniędzy podszywając się pod wnuka lub policjanta czy znajomego, który domaga się wpłaty jakiejś kwoty, żeby pomóc wnukowi. Pomysłów w tym zakresie przybywało. Jednak zawsze celem było uzyskanie środków finansowych, a w temacie pojawiał się wnuk.
  • Pokazy, prezentacje, super promocje — pościele, garnki, materace — najróżniejsze produkty sprzedawano seniorom po wielokrotnie zawyżonej cenie. Wmawiano im przy tym, że dana rzecz wyróżnia się najwyższą jakością i tylko teraz można ją kupić w tak okazyjnej cenie.
  • Wiadomości o konieczności uregulowania rachunków — chodzi o rachunki za prąd czy gaz. Seniorzy w obawie o to, że media zostaną im odcięte, spłacali fałszywe zadłużenia.
  • Pracownicy administracji, gazowni — oszuści podawali się za nich, żeby dostać się do mieszkania starszej osoby i dokonać kradzieży.

Oszustwa w internecie

Kolejna kategoria oszustw dotknęła seniorów korzystających z internetu. Dostawali wiadomości z linkiem, w który należy kliknąć, żeby na przykład uchronić się przed oszustwem lub opłacić zaległe rachunki.

Zdarzały się też e-maile z nieistniejących fundacji zbierających pieniądze na nieistniejące dzieci, osoby potrzebujące pomocy czy zwierzęta.

Oszustwa w dobie koronawirusa

Okres pandemii spowodował powstanie nowych metod manipulacji. Do najpopularniejszych należą:

  • sprzedaż atestowanych maseczek z nanosrebrem — oczywiście cena z kosmosu, a skuteczność 100-procentowa.
  • Maseczki odurzające — pod pozorem zaprezentowania skuteczności maseczek, złodzieje nakładali je seniorom na twarz, a ci usypiali, ponieważ były nasączone środkiem odurzającym. Kiedy się budzili, ich mieszkanie już było okradzione.
  • Przymusowa dezynfekcja mieszkania, rzekomo wykonywana przez pracowników Sanepidu — kiedy tylko złodzieje dostali się do środka, czyścili mieszkanie ze wszystkiego, co cenne.
  • Cudowne herbatki i specyfiki na koronawirusa — miały zapewniać całkowitą ochronę i leczyć koronawirusa. Oczywiście były bardzo drogie.

Jak chronić seniorów przed oszustami?

Złodzieje i naciągacze wciąż wymyślają nowe metody oszukiwania seniorów. Wyłudzają od nich pieniądze lub po prostu ich okradają. Jak więc można chronić swoich bliskich przed takimi osobami? Ogromnie ważna jest edukacja. Wymaga to samemu bycia na bieżąco z metodami działania oszustów. Warto też uczulić starzejących się rodziców czy dziadków, żeby nie klikali w żaden link z e-maila czy SMS-a pochodzącego od nieznanego numeru.

Oszuści podają się nieraz za pracowników banku czy policjantów i wyłudzają informacje potrzebne, żeby uzyskać dostęp do konta seniora. W związku z tym dobrze będzie uczulić seniora, żeby nikomu nie podawał żadnych haseł ani danych logowania do konta bankowego.

Bardzo ważne jest jednak, żeby edukując starszą osobę nie wzbudzać w niej nadmiernego strachu i stresu. Te również są szkodliwe.

Dobrym sposobem na dodatkową ochronę seniora będzie też skorzystanie z usług teleopieki. Dzięki opasce alarmowej, którą zawsze ma na ręku, będzie mógł jednym przyciskiem wezwać pomoc. Centrum Telemedyczne, które otrzyma sygnał może w razie potrzeby wezwać policję czy straż miejską, co pomoże złapać złodziei.

 

Share:

You may also like

Dodaj komentarz