Co to jest polipragmazja? Jak ograniczyć ryzyko związane z wielolekowością?

Aż jedna trzecia osób powyżej 65 roku życia przyjmuje  co najmniej 5 leków każdego dnia. Interakcje lekowe mogą wywoływać poważne powikłania, dlatego warto dowiedzieć się jak zminimalizować ryzyko. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest polipragmazja i jak postępować, żeby przyjmowanie wielu leków nie pogarszało stanu zdrowia, zamiast go poprawiać.

Co to jest polipragmazja? Jakie są jej skutki?

Polipragmazja to inaczej wielolekowość. Termin ten odnosi się do sytuacji, w której ktoś zażywa przynajmniej 5 różnych leków każdego dnia. Ponieważ żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, a z wiekiem często pojawia się wiele chorób przewlekłych jednocześnie, niejednokrotnie polipragmazja w leczeniu staje się koniecznością. Trzeba jednak mieć świadomość, że leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, powodując poważne dla zdrowia konsekwencje. Niekiedy ich wzajemne oddziaływanie może nie tylko pomniejszać działanie lecznicze, ale nawet wywoływać stany zagrażające życiu.

Jak przyjmować leki bezpiecznie?

Aby polipragmazja nie powodowała poważnych powikłań, warto kierować się kilkoma zasadami.

  • Nie stosuj leków ani suplementów na własną rękę. Jeśli przyjmujesz wiele leków na receptę, nie używaj oprócz nich leków bez recepty bez konsultacji z lekarzem. Nawet zwykłe suplementy mogą mieć wpływ na działanie leków, dlatego zawsze, zanim kupisz lek polecony przez znajomego, zapytaj lekarza prowadzącego, czy ten lek będzie dla ciebie bezpieczny.
  • Noś przy sobie spis przyjmowanych leków z informacją o dawkach. Kiedy wybierasz się do lekarza, zawsze miej ze sobą taką listę. Specjalista powinien się z nią zapoznać, zanim do twojego zestawu leków dołączy kolejny. Inaczej będzie działał w ciemno, a to może przynieść więcej szkód niż pożytku. Pokazuj spis specjaliście niezależnie od tego czy o to poprosi, czy nie.
  • Każdorazowo po wizycie u specjalisty informuj o jego zaleceniach i przepisanych lekach głównego lekarza. Powinien znać wszystkie leki, które przyjmujesz.
  • Natychmiast informuj lekarza o pogorszeniu samopoczucia po lekach. Jeśli tylko zauważysz, że po dołączeniu do zestawu leków kolejnego, zaczynasz się gorzej czuć, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Bezpieczeństwo w każdej chwili

Polipragmazja może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego nie wolno lekceważyć ryzyka, jakie ze sobą niesie. Stosowanie wyżej wymienionych zasad, pomoże je ograniczyć, ale jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymasz pomoc zawsze, kiedy tylko źle się poczujesz, skorzystaj z dodatkowego zabezpieczenia z teleopieki.

Teleopieka daje dostęp do konsultacji lekarskich o każdej porze dnia i nocy. Co więcej, możesz wezwać pomoc jednym przyciskiem bez wybierania numeru na pogotowie. Kiedy tylko poczujesz się gorzej, włączasz alarm, który dociera do Centrum Alarmowego, z którego łączy się z tobą certyfikowany opiekun. On ustala, co się dzieje i jakiej pomocy potrzebujesz oraz informuje o sytuacji wskazane wcześniej osoby. Jeśli więc chcesz kompleksowo dbać o swoje zdrowie i o bezpieczeństwo, dowiedz się więcej o tym, jak działa teleopieka.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz