Co to jest opaska życia dla seniora?

opaska życia dla seniora

Opaska życia dla seniora to urządzenie, które bardzo pomaga sprawować opiekę na odległość. Wiele starszych, samodzielnych osób mieszka samotnie. Ich kontakt z bliskimi ogranicza się zwykle do weekendowych odwiedzin i telefonów w tygodniu. Kiedy dzieci i wnuki mieszkają w innym mieście, jeszcze trudniej jest im doglądać ukochanych seniorów. Właśnie wtedy szczególnie praktyczna okazuje się opaska życia.

Co to jest opaska życia dla seniora?

Opaska życia dla seniora to urządzenie z przyciskiem alarmowym, zwanym też przyciskiem SOS. Senior ma ją na nadgarstku przez cały czas, nawet podczas kąpieli albo snu. Kiedy starsza osoba nagle źle się poczuje albo kiedy upadnie, może natychmiast wezwać pomoc, wciskając przycisk SOS. W odpowiedzi na wysłany w ten sposób sygnał wyszkolony opiekun natychmiast łączy się z seniorem i ustala, co się wydarzyło oraz jaka pomoc jest potrzebna. Zawiadamia o zajściu wskazane wcześniej osoby — zazwyczaj członków najbliższej rodziny — a jeśli jest taka potrzeba, wzywa także pogotowie, policję albo straż pożarną. Opaska życia stanowi ważny element teleopieki. Zwykle udostępniana jest razem z terminalem.

Opaska życia — funkcje

Opaski życia dla seniorów mogą mieć różne funkcje, wśród nich można wymienić:

  • przypominanie o zażyciu leków,
  • pomiar tętna, temperatury i ciśnienia krwi,
  • lokalizacja GPS,
  • połączenia głosowe w ramach telefonii GSM,
  • detekcja upadku.

Najważniejszą i najbardziej podstawową funkcją opasek ratunkowych jest możliwość wysłania sygnału w razie wystąpienia zagrożenia dla zdrowia lub życia.

Opaska życia z GPS szczególnie się przydaje w przypadku osób, które mają problemy z pamięcią. Niestety wraz z wiekiem, ta zawodzi coraz częściej. Niektórym seniorom zdarza się wyjść z domu i zapomnieć drogi powrotnej. Dzięki możliwości sprawdzenia, gdzie się znajdują, zawsze można udzielić im pomocy. A to ważne, bo starsza osoba wyglądająca na zagubioną i zaniepokojoną może stać się łatwym celem dla złodziei, naciągaczy i oszustów.

Dla seniorów, którzy zapominają zażywać leki, praktycznym wyborem będzie opaska życia z funkcją przypominania o ich przyjęciu. Osobom, które mają problemy z ciśnieniem albo z sercem może się przydać funkcja pomiaru tętna i ciśnienia.

Opaski życia dla seniorów — w opiece na odległość

Opaski życia dla seniorów stanowią duże wsparcie w opiece nad rodzicami/dziadkami na odległość. Kiedy nie ma możliwości zabrać ich do siebie, albo kiedy oni sami nie chcą zmieniać miejsca zamieszkania, sprawowanie opieki staje się dużym problemem. Odpowiedzią na wyzwania z tym związane jest teleopieka.

Łączy ona nowoczesne technologie z pracą medyków, pozwalając zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa seniorom mieszkającym samotnie. Opaska życia stanowi jeden z podstawowych elementów teleopieki, jednak może ona oferować znacznie szerszy zakres usług, niż alarmowanie o zagrożeniu dla zdrowia lub życia. Dowiedz się o tym więcej, odwiedzając tę stronę: https://nestor.sos.pl/oferta/.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz