Bezpieczna łazienka w mieszkaniu seniora

Sam fakt, że senior przebywa głównie we własnym domu nie czyni go bezpiecznym. Wiele niebezpiecznych upadków, prowadzących do poważnych urazów zdarza się właśnie w mieszkaniu, a najbardziej newralgicznym miejscem jest łazienka. Jak można przystosować łazienkę do potrzeb seniora i uczynić z niej bezpieczne miejsce?

Dlaczego tyle poważnych upadków zdarza się w łazience?

W łazience szczególnie łatwo o upadek z kilku powodów.

  • Po pierwsze łatwo o poparzenie, bo często temperatura wody w kranie przekracza ustalony górny próg 60° C. Co gorsza, często zdarza się, że na temperaturę wody ma wpływ uruchomienie zmywarki do naczyń, pralki, czy też sytuacja, kiedy ktoś odkręci wodę w kuchni. Osoba biorąca prysznic czuje wówczas nagłe obniżenie temperatury wody i zaczyna odkręcać ciepłą, która po chwili okazuje się zbyt gorąca. W tym miejscu należy zaznaczyć, że osoby starsze mają inne odczucie ciepłoty i w ich przypadku łatwiej o poparzenie.
  • Po drugie w łazience podłoga po kąpieli jest zazwyczaj wilgotna, a przez to śliska. Bardzo łatwo więc o upadek.
  • Po trzecie wiele starszych osób ma wannę lub brodzik, do których trudno im wejść i z nich wyjść. Słabsze mięśnie i problemy z równowagą w połączeniu z niewłaściwym wyposażeniem łazienki to prosty przepis na tragiczny upadek.

Niestety upadki, do których dochodzi w łazience są też bardzo niebezpieczne, ponieważ jest to zwykle małe pomieszczenie. Kiedy senior się poślizgnie istnieje duże ryzyko, że poważnie się poobija o umywalkę, toaletę lub szafkę, jeszcze zanim znajdzie się na podłodze.

Co gorsza, jeżeli mieszka sam może mieć problem z uzyskaniem pomocy. Mało kto zabiera do łazienki telefon komórkowy, a przedostanie się do pokoju po upadku, może być dla seniora nieosiągalne. Właśnie dlatego tak ważne jest korzystanie z usług teleopieki. Jej element stanowi opaska alarmowa, którą senior ma zawsze na ręku, nawet w czasie kąpieli. Dzięki temu, jeśli dojdzie do upadku, może po prostu wcisnąć przycisk alarmowy, a w odpowiedzi skontaktuje się z nim wykwalifikowany opiekun, który szybko zorientuje się w sytuacji i zapewni niezbędną pomoc.

Bezpieczna łazienka dla seniora — profilaktyka upadków

Aby łazienka stała się bezpieczniejszym miejscem, warto zadbać o kilka ważnych elementów:

  • bateria z termostatem — dzięki niej temperaturę wody można ustalić na bezpiecznym poziomie i żadne zmiany ciśnienia nie będą miały na nią wpływu.
  • Mata antypoślizgowa albo płytki antypoślizgowe — nie zawsze gruntowny remont wchodzi w grę, ale jeśli jest możliwy, wybierz na podłogę płytki antypoślizgowe. Jeśli nie chcesz dokonywać tak głębokich zmian, postaraj się przynajmniej o maty antypoślizgowe na podłogę. Unikaj natomiast kładzenia pod nogami zwykłych dywaników łazienkowych. Na nich jeszcze łatwiej jest się poślizgnąć.
  • Uchwyty i siedzenie — uchwyty mocowane do ścian pomagają starszym osobom bezpiecznie wstawać i siadać. Jeśli masz wannę to uchwyt na ścianie oraz specjalna nakładka z siedzeniem będą bardzo pomocne. W przypadku kabiny prysznicowej warto zadbać o siedzisko.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem do łazienek, z których mają korzystać seniorzy są natryski bezbrodzikowe. Są bardziej przestronne i nie wymagają podnoszenia wysoko nóg, żeby się do nich dostać.

Powyższe wskazówki powinny wziąć sobie do serca zwłaszcza osoby, które mają starzejących się rodziców mieszkających samotnie. Nie zawsze można wziąć ich do siebie, ale zawsze można zrobić wszystko, by były bezpieczne w swoim domu.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz