Skąd się bierze brak apetytu u osób starszych?

brak apetytu

Bardzo często nadwaga i przejadanie się przedstawiane są jako poważny problem, będący podłożem rozwoju różnych chorób cywilizacyjnych. Rzadziej porusza się natomiast kwestię braku apetytu i idącego za tym niedożywienia. Tymczasem u starszych osób bardzo często to właśnie niedożywienie stanowi większy problem. Z wiekiem niejeden senior traci apetyt, pomija posiłki, niedbale je komponuje, a w konsekwencji jego organizm słabnie. Dlaczego tak się dzieje? Czemu to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i skąd w ogóle bierze się brak apetytu u starszych osób? I co najważniejsze, jak można sobie poradzić z tym problemem?

Dlaczego brak apetytu jest groźny?

Brak apetytu bardzo szybko może prowadzić do niedożywienia. Znowu ono powoduje osłabienie całego organizmu. Wpływa zarówno na siły fizyczne jak i kondycję psychiczną. Niedobór witamin z grupy B prowadzi do problemów neurologicznych, a żelaza do anemii. Niedożywienie sprawia też, że obniża się poziom odporności i senior staje się coraz bardziej podatny na infekcje. Może też przyczyniać się do pogorszenia odpowiedzi organizmu na leczenie farmakologiczne. Niedożywienie jest szczególnie niebezpieczne, kiedy starsza osoba cierpi na jakieś przewlekłe schorzenia, które już w dużym stopniu obciążają układ immunologiczny i osłabiają organizm.

Oto kilka poważnych konsekwencji niedożywienia:

  • wzrost męczliwości,
  • osłabienie siły mięśni,
  • osłabienie sprawności psychomotorycznej,
  • zaburzenia funkcji układu pokarmowego,
  • zaburzenia układu krążenia i oddechowego,
  • zaburzenia świadomości,
  • zaburzenia wodno-elektrolitowe,
  • hipotonia ortostatyczna,
  • podatność na powstawanie odleżyn i zakażeń,
  • dłuższa rekonwalescencja po chorobach,
  • większe ryzyko powikłań po zabiegach,
  • większe ryzyko zgonu po operacjach.

Jak widać brak apetytu to nie błahostka, ale poważny problem, z którym należy walczyć.

Skąd się bierze brak apetytu?

Powodów braku apetytu u osób starszych jest wiele. Jednym z nich może być po prostu występujące z wiekiem przytępienie zmysłów smaku i węchu. Kiedy jedzenie już tak nie smakuje, trudniej się do niego przymusić. Do tego dochodzi zwolnienie metabolizmu i mniejsze zapotrzebowanie na energię. Czasem za brakiem apetytu kryją się różne przewlekłe choroby albo depresja. Kolejną przyczyną może być fakt, że niekiedy seniorom najzwyczajniej nie chce się iść po zakupy i gotować posiłki tylko dla siebie. Niezależnie od przyczyn, niedożywienie jest poważnym problemem, który dotyka już około 10% populacji osób starszych.

Z pewnością warto poszukać przyczyny problemu konsultując się z lekarzem. Dzięki jego pomocy, łatwiej będzie dobrać odpowiedni sposób na rozwiązanie problemu.

Jak poradzić sobie z problemem?

Jeśli brak apetytu u starszej osoby jest wynikiem choroby, konieczne będzie podjęcie odpowiedniego leczenia. Niekiedy lekarz może zalecić stosowanie środków pobudzających apetyt.

W innych przypadkach wystarczające okazuje się zmniejszenie porcji za to zwiększenie częstotliwości ich spożywania. Ważne jest, żeby dania były różnorodne i dobrze doprawione. Powinny zawierać dużo warzyw. Wiadomo też, że przyjemniej i więcej je się w dobrym towarzystwie. Może więc dobrze będzie, w miarę możliwości, jadać z seniorem.

Na poprawę apetytu świetnie wpływa ruch. Z pewnością codzienne spacery lub regularna gimnastyka, pomogą seniorowi pobudzić apetyt.

Dbanie o zdrowie swoich bliskich seniorów, wymaga bycia dobrym obserwatorem. Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie jedzą zbyt mało, nie lekceważ problemu.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz