Jak wspierać swoich starszych bliskich?

Na różnych etapach życia potrzebujemy różnego rodzaju wsparcia ze strony bliskich nam osób. Zazwyczaj najwięcej uwagi i opieki potrzebujemy w okresie wczesnej młodości, a potem w czasie, kiedy się starzejemy. W tych dwóch etapach życia jesteśmy najbardziej zależni od wsparcia rodziny i przyjaciół. A jak sami możemy okazać się wsparciem dla naszych najbliższych w czasie, kiedy oni się starzeją? Jak wspierać swoich starszych rodziców czy dziadków? Oto kilka ważnych porad.

Jakiego wsparcia potrzebują starsze osoby?

Zanim powiemy jak wspierać, warto przez chwilę zastanowić się nad tym jakiego rodzaju wparcia potrzebują osoby starsze wiekiem. Być może pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy to praktyczna pomoc – zrobienie zakupów, podwiezienie do lekarza, pomoc w sprzątaniu. I faktycznie w miarę upływu czasu, sił jest coraz mniej, więc seniorzy mogą potrzebować wsparcia w wykonywaniu tego rodzaju codziennych czynności. Trzeba jednak pamiętać, że starsze osoby potrzebują też wsparcia emocjonalnego. Im więcej mają lat, tym bardziej samotne mogą się czuć. Niestety wiele starszych osób traci też poczucie własnej wartości. To jak będą sobie radzić z tego typu odczuciami w dużej mierze zależy od tego, czy bliskie im osoby okażą im troskę i zainteresowanie. Jak w takim razie zadbać o naszych seniorów pomagając im zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym?

Motywuj do ćwiczeń

Jedną z rzeczy jaką możesz zrobić, żeby pomóc swoim bliskim seniorom, jest motywowanie ich do regularnej aktywności fizycznej. Tak naprawdę, to jedna z najważniejszych rzeczy jakie może zrobić dla ich zdrowia. Regularne ćwiczenia, nie tylko pomagają dłużej zachować sprawność fizyczną i dzięki temu umożliwiają samodzielne funkcjonowanie, ale też wpływają na zachowanie pozytywnego nastroju. Możesz wiec namówić rodziców czy dziadków, żeby zapisali się na gimnastykę dla osób w ich wieku. Możesz też regularnie wyciągać ich na spacery. Taki ruch na świeżym powietrzu i w miłym towarzystwie z pewnością sprawi im wiele radości i okaże się zbawienny dla ich zdrowia.

Zachęcaj do utrzymywania kontaktów towarzyskich

Starsze osoby często wycofują się z życia towarzyskiego. Wielu z nich straciło już niegdysiejszych przyjaciół, może nawet ukochanego współmałżonka i trudno im nawiązać nowe znajomości. Tymczasem poczucie osamotnienia bardzo źle wpływa na psychikę. Co możesz zrobić, kiedy zobaczysz, że tak się właśnie dzieje z Twoimi bliskimi? Po pierwsze, odwiedzaj ich i dzwoń do nich. Zachęcaj do wspólnego wyjścia na koncert, do teatru – w miejsca publiczne, w których lubili spędzać czas. Stale przypominaj swoim rodzicom/dziadkom jak ważne jest spotykanie się z ludźmi.

Dbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę

Niestety wiele osób z wiekiem traci apetyt. Faktem jest, że starsza osoba nie potrzebuje tyle kalorii, co młody człowiek. Mimo to, wciąż ma zapotrzebowanie na pewną ilość energii oraz witaminy i minerały. Żeby ich sobie dostarczyć w odpowiedniej ilości musi właściwie się odżywiać. Jak możesz w tym pomóc? Możesz na przykład zaproponować seniorowi, że razem zrobicie zakupy i coś ugotujecie. Staraj się też wprowadzać do posiłków nowe składniki, nowe smaki, uwzględniając oczywiście zalecenia lekarza. Zdrowa dieta, to więcej sił i energii, a także lepsze samopoczucie pod względem emocjonalnym.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Jak jeszcze wspierać starsze osoby? Z pewnością warto zadbać o to, żeby ich przestrzeń była dla nich bezpieczna. Kiedy odwiedzasz starzejących się rodziców albo dziadków, sprawdź, czy wszystkie krzesła są stabilne, czy gniazdka są podokręcane, czy na podłodze nie leżą jakieś kable, o które łatwo się potknąć. Warto też zatroszczyć się o odpowiednie obuwie dla swoich seniorów. Zwłaszcza zimą powinni mieć wygodne, ciepłe buty, na płaskiej podeszwie z grubym protektorem. Najlepiej, żeby sięgały za kostkę.

Żeby Twoi seniorzy byli bezpieczni nawet wtedy, kiedy Cię przy nich nie ma, możesz też zdecydować się na teleopiekę NESTOR. Gdyby któreś z Twoich rodziców lub dziadków upadło, zawsze będzie mogło wezwać pomoc, a i Ty zostaniesz od razu poinformowany o tym, co się stało. Teleopieka NESTOR jest skutecznym, a jednocześnie dyskretnym rozwiązaniem, dzięki któremu Twoich bliscy wciąż czują się samodzielni choć nie są nigdy pozostawieni samym sobie.

Interesuj się zdrowiem seniora

Kolejny sposób w jaki możesz wspierać swojego seniora, to interesowanie się jego zdrowiem. Warto wiedzieć u jakich lekarzy się leczy, jakie ma dolegliwości i jakie przyjmuje leki. To naprawdę ważne, bo z wiekiem starszym osobom zdarza się zapominać o tym, że trzeba przyjąć leki albo, że mają wizytę u lekarza. Okazując troskę pamiętaj jednak, żeby nie wprawiać starszej osoby w zakłopotanie. Niekiedy seniorzy wstydzą się mówić o swoim pogarszającym się zdrowiu albo o pewnych krępujących problemach – jak na przykład nietrzymanie moczu. Trzeba więc wykazywać się taktem i delikatnością rozmawiając ze starszymi osobami o ich dolegliwościach i okazywać przy tym dużo cierpliwości.

Rozmawiaj, słuchaj, szanuj

Na koniec wróćmy do kwestii wspierania starszej osoby pod względem emocjonalnym. Niektórzy troszcząc się o potrzeby fizjologiczne seniorów, zaczynają traktować ich jak małe dzieci. Zapominają, że wciąż mają do czynienia z dorosłymi ludźmi, którym przysługuje pełne prawo do własnego zdania i podejmowania decyzji. To ogromny błąd. Jeśli chcesz wspierać swoich starzejących się bliskich pod względem emocjonalnym, zawsze okazuj im szacunek. Kiedy trzeba podjąć jakąś decyzję, która ich dotyczy, zapytaj ich o zdanie, a potem uważnie wysłuchaj co mają do powiedzenia. Traktuj ich tak, jak na to zasługują, czyli życzliwie i z szacunkiem. Pokazuj, że liczysz się z ich opinią i ich cenisz. Starość przytępia zmysły, sprawia, że myśli się nieco wolniej, ale nie odbiera wiedzy i doświadczenia. Jeśli więc Twoi kochani seniorzy nie cierpią na demencję albo Alzheimera, nie traktuj ich jak dzieci. Twój życzliwy stosunek do nich może bardzo im pomóc zachować radość i poczucie wartości, umilając najpóźniejszy okres ich życia. Postaraj się zawsze o tym pamiętać by wspierać ich pod każdym względem. Ze pewnością będą Ci za to bardzo wdzięczni.

Share:

You may also like

Dodaj komentarz